Skip to main content

Pravidlá pretekov

1. Všeobecné pravidlá

  1. Oficiálny názov pretekov: Zemplínsky kapor (ďalej len ,,preteky“ )
  2. Organizátor pretekov: MsO SRZ Michalovce
  3. Miesto konania pretekov: VN Zemplínska Šírava
  4. Oficiálna stránka pretekov: www.zemplinskykapor.sk
  5. Pri tvorbe týchto pravidiel bola venovaná osobitná pozornosť zabezpečeniu férovosti a rovnosti, ako aj eliminácii náhodných prvkov/udalostí počas pretekov.
  6. Organizátor zdôrazňuje dôležitosť ochrany životného prostredia, správania sa pretekárov a nebezpečenstvo nadmernej konzumácie alkoholu a psychotropných látok. Nadmerná konzumácia alkoholických nápojov a psychotropných látok má za následok okamžité vylúčenie celého tímu z pretekov bez nároku na náhradu štartovného.
  7. V súlade s duchom a pravidlami pretekov sa pretekov môžu zúčastniť iba pretekári, ktorých mená neboli a nie sú spojené so žiadnym preukázaným etickým priestupkom, priestupkom alebo trestným činom súvisiacim s  rybárstvom a ochranou životného prostredia.
  8. Oficiálnou menou súťaže je EURO(EUR).
  9. Oficiálnym jazykom pretekov je slovenčina. Pravidlá pretekov sú k dispozícii v slovenskom a anglickom jazyku. V prípade potenciálnych nezrovnalostí medzi výkladom pôvodnej (slovenskej) verzie a anglickej verzie sa za platnú považuje slovenská verzia.
  10. Počet tímov je 55.

2. Registrácia

  1. Tím sa registruje pomocou riadne vyplneného registračného formulára umiestneného na stránke pretekov www.zemplinskykapor.sk. Termín spustenia registrácie je komunikovaný na oficiálnej stránke pretekov a na sociálnych sieťach pretekov.
  2. Usporiadateľ si vyhradzuje právo vybrať tímy, ktoré budú štartovať na pretekoch Zemplínsky kapor.
    Tímy sa skladajú z 3 alebo 4 členov. Každý tím musí mať svojho kapitána. Každý člen tímu má postavenie pretekára. V prípade, ak sa tím rozhodne uskutočniť zmenu vo svojom názve, prípadne zmenu v osobe pretekára po 31.8. aktuálneho ročníka pretekov bude táto zmena spoplatnená sumou 50 EUR (slovom päťdesiat eur). Túto sumu je tím povinný zaplatiť najneskôr pri registrácii na mieste.
  3. Všetci členovia tímu musia byť starší ako 18 rokov. Z tohto pravidla môže byť udelená výnimka iba v prípade, ak neplnoletá osoba predloží súhlas zákonného zástupcu o účasti neplnoletého člena na pretekoch.
  4. Tímy, ktoré boli organizátorom vybrané, obdržia formou emailu potvrdenie o zaradení na štartovaciu listinu v aktuálnom ročníku. Zároveň budú vybrané tímy zverejnené na webovom sídle pretekov.

3. Platby

  1. Štartovné na preteky Zemplínsky kapor 2025 je 1500 Eur. Štartovné je rovnaké pre trojčlenný a štvorčlenný tím.
  2. Suma štartovného musí byť pripísaná na účet organizátora do 30 dní od prijatia výzvy k úhrade štartovného. V prípade, že platba nebude pripísaná na účet organizátora do 30 dní od prijatia výzvy na úhradu, registrácia tímu bude zrušená a miesto bude ponúknuté ďalším záujemcom (náhradníkom).

4. Registrácia na mieste

  1. Registrácia prebieha na mieste určenom organizátorom. Všetky informácie súvisiace s registráciou na mieste budú doručené kapitánom jednotlivých tímov formou emailu najneskôr 14 dní pred konaním pretekov.
  2. Každý účastník musí podpísať registračný formulár. V prípade nepodpísania registračného formulára sa pretekár nemôže zúčastniť konajúcich pretekov.
  3. Každý pretekár je povinný preukázať sa platným dokladom totožnosti. Platným dokladom totožnosti sa rozumie Občiansky preukaz prípadne Pas.
  4. Každý pretekár po registrácii na mieste obdrží náramok. Náramok musí každý pretekár počas konania pretekov nosiť na viditeľnom mieste.
  5. Záloha za GPS zariadenie / lokátor sa vyberá pred začiatkom pretekov a bude činiť 150€ za 1 kus. Každý tím bude mať 2ks GPS lokátorov / zariadení. Kapitán tímu svojím podpisom potvrdzuje prevzatie GPS lokátorov. GPS lokátory budú pred začiatkom pretekov osadené na člny tímov sektorovými rozhodcami. GPS lokátory si tímy neodnášajú po registrácii.

5. Rozhodcovia

  1. Za priebeh a dodržiavanie pravidiel pretekov zodpovedajú hlavný rozhodca pretekov, sektorový rozhodca a pomocní rozhodcovia.
  2. Štruktúra rozhodcov:
    Hlavný rozhodca
    Hlavný sektorový rozhodca
    Pomocní rozhodcovia
  3. Hlavný rozhodca a hlavný sektorový rozhodca majú právo počas celých pretekov na kontrolu montáží. Jeden člen zo súťažného tímu na výzvu hlavného rozhodcu alebo hlavného sektorového rozhodcu vezme hlavným rozhodcom alebo hlavným sektorovým rozhodcom vytypovaný prút a spoločne na člne pôjdu skontrolovať montáž na miesto položenia. Kontroluje sa spôsob lovu, montáž a vzdialenosť uloženia montáže od brehu.

6. Sektory a vozidlá

  1. Tímy sa môžu zdržiavať iba vo svojom lovnom sektore, ktorý si vyžrebovali. Lovné sektory sú označené GPS bodmi.
  2. Budovanie táborov a organizovanie vyžrebovaného lovného miesta v sektore, kde sa preteky uskutočnia, je dovolené iba súťažným tímom. Budovanie táborov je povolené iba v priestore, ktorý určí rozhodca pretekov. Tímy sú povinné riadiť sa pokynmi rozhodcov.
  3. Zakazuje sa pomoc tretích osôb.
  4. Lovné sektory sú označené GPS súradnicami.
  5. V sektore musia tímy udržiavať miesto dostatočne čisté a chrániť životné prostredie. Za poriadok a čistotu vo svojom lovnom sektore sú zodpovední pretekári. Okrem toho musia tímy zanechať miesto v rovnakom stave, v akom ho obsadili/prevzali. Po skončení pretekov musia všetky tímy opustiť svoje miesto najneskôr do 12:00.
  6. Zakladanie otvoreného ohňa je prísne zakázané. Používanie plynových varičov je povolené.
  7. Pretekári môžu parkovať svoje vozidlá len na vyhradených parkovacích miestach určených organizátorom pretekov. Pretekári nesmú počas pretekov jazdiť so svojimi vozidlami bez predchádzajúceho súhlasu rozhodcu. V prípade, že je nevyhnutné opustenie miesta jedným alebo viacerých členov tímu z daného lovného miesta počas konania pretekov, sú pretekári takúto informáciu povinní nahlásiť sektorovému rozhodcovi alebo hlavnému rozhodcovi. V prípade porušenia tohto pravidla bude daný tím potrestaný žltou kartou.
  8. Odpadky pretekári zbierajú do uzatvárateľných plastových vriec. Pretekári sú povinní odpad separovať na základe pokynov rozhodcov.
  9. Vstup iných osôb a áut do priestoru vyhradeného pre súťažný tím je prísne zakázaný. Vstup iných osôb do sektoru môže povoliť iba rozhodca. Tento zákaz neplatí pre organizačný tím, média tím a rozhodcov. Iné osoby sú povinné riadiť sa pokynmi rozhodcov. V prípade porušenia tohto pravidla bude daný tím potrestaný žltou kartou.
  10. Lovné miesto môže opustiť vždy len jedna osoba z tímu. Každé opustenie lovného miesta je potrebné vopred nahlásiť sektorovému rozhodcovi. V prípade potreby opustenia lovného miesta viacerými osobami (najmä z dôvodu zdravotných problémov a rodinných problémov) je tím bezodkladne povinný o tejto skutočnosti informovať hlavného rozhodcu pretekov. V každom prípade musí byť na brehu jeden pretekár z tímu. 

7. Bodovanie ulovených rýb

  1. Boduje sa len kapor o hmotnosti 10,00 kg a kapor, ktorý má nad 10,00 kg.
  2. Po ulovení bodovaného kapra jeden z členov tímu bezodkladne kontaktuje svojho sektorového rozhodcu, ktorý rybu zváži, odfotí uloveného kapra z dvoch strán spoločne s informačnou tabuľou, zaznamená úlovok do karty tímu a karty rozhodcu.
  3. Každý úlovok nad 20 kg musí byť potvrdený podpisom člena susedného tímu.
  4. Ak je rozdiel medzi výsledkami na karte pretekára a karte rozhodcu, rozhoduje karta rozhodcu a na kartu pretekára sa neprihliada.
  5. Loví sa systémom ,,chyť a pusť“. Všetky ulovené ryby sa po zdokumentovaní musia čo najskôr vrátiť do VN Zemplínska Šírava.
     

8. Váženie úlovku

  1. Organizátori počas trvania pretekov zabezpečujú priebežné váženie počas celého trvania pretekov.
  2. Pretekári sú povinní aktívne spolupracovať a plniť pokyny rozhodcov a organizačného tímu pri procese váženia a procese fotografovania.
  3. Od okamihu ulovenia ryby až po jej váženie sa ryba musí držať v prechovávacom saku, s plavákom, vo vode hlbokej najmenej 1 meter. Je prísne zakázané priväzovať rybu k brehu. V prípade, ak dôjde k porušeniu tohto bodu, tím, ktorý tento bod poruší, obdrží červenú kartu.
  4. Váženie vykonáva iba rozhodca na váhe a vo vážiacom saku zabezpečenými organizátorom pretekov. Váženie na inej váhe a v inom vážiacom saku sa nepovažuje za platné. Pri vážení rýb je prítomný minimálne jeden člen daného tímu, ktorý svojím podpisom overuje váženie.
  5. Úlovky sa zapisujú do karty tímu. Karta tímu obsahuje čas úlovku, dátum úlovku, názov tímu a hmotnosť ulovenej ryby. Hmotnosť ulovenej ryby sa udáva v gramoch. Kartu tímu svojím vlastnoručným podpisom potvrdí jeden z členov tímu ako aj rozhodca, ktorý bol prítomný pri vážení.
  6. Pretekári sú zodpovední za kontrolu správnosti údajov uvedených v karte tímu.
  7. Po oficiálnom vážení bude každá ryba odfotená nasledovným spôsobom:
    V procese váženia má fotografia urobená rozhodcom prednosť pred ostatnými fotografiami vyhotovenými na súkromné použitie. Po odfotografovaní sa ryba vypustí v prítomnosti rozhodcu alebo člena organizačného tímu. Ulovená ryba sa fotografuje z dvoch strán.
  8. Bezpečnosť rýb je v každom prípade najvyššou prioritou. Fotografovanie a vypúšťanie rýb preto vykonávajte opatrne.
  9. Po ukončení procesu váženia môže rybu vypustiť rozhodca alebo člen tímu na výzvu rozhodcu iba za prítomnosti rozhodcu alebo člena organizačného tímu. Ryba vypustená bez súhlasu rozhodcu sa do výsledkovej tabule tímu nezapočítava. Ryba sa musí vypustiť vo vode s minimálnou hĺbkou 1 meter.

9. Starostlivosť o rybu

  1. Každý tím musí mať minimálne 4 plávajúce saky s plavákmi.Používanie klasických sakov na ryby je zakázané. Od ulovenia až po zváženie sú za bezpečnosť ulovených rýb zodpovední pretekári.
  2. Každý tím musí mať aspoň 3 veľké kaprové podberáky (minimálna veľkosť ramien 90x90x70 cm) o hrúbke sieťovania maximálne 1×1 cm s odopínateľnými ramenami. Iný typ podberákov sa ZAKAZUJE!
  3. Každý tím musí mať aspoň 3 podložky vaničkového typu (minimálna veľkosť 60×100 cm). Použitie podložky pod ryby je povinné aj v člne. Ďalej je povinné používanie dezinfekcie pri každej ulovenej rybe (aj nebodovanej). Nesprávne používanie pomôcok, ktoré zabezpečujú starostlivosť o ryby bude mať za následok udelenie žltej karty.
  4. Trojnožka na váženie rýb je povinnou výbavou pre každý tím.

10. Pravidlá týkajúce sa používania člnov

  1. Kvôli bezpečnosti pretekárov bude stav člnov, ktoré budú pretekári používať a ich vybavenie kontrolované sektorovým rozhodcom podľa technických požiadaviek a zoznamu povinného vybavenia člnu.
  2. Môžu sa používať iba člny, ktoré boli skontrolované a dostali označenie od sektorového rozhodcu. Sektorový rozhodca vyhotoví o skontrolovanom člne fotografiu preukazujúcu povinnú výbavu.
  3. Po kontrole vydajú sektoroví rozhodcovia osvedčenie, ktoré dokazuje, že čln má všetko potrebné vybavenie a je vo vyhovujúcom stave. Každý čln po kontrole sektorovým rozhodcom dostane bezpečnostnú plombu s jedinečným identifikačným znakom, odstránenie tejto plomby je zakázané až do konca pretekov. V prípade, ak dôjde k porušenie tejto bezpečnostnej plomby, pretekári sú povinní o tom bezodkladne informovať sektorového rozhodcu. Používanie člna bez bezpečnostnej plomby má za následok udelenie červenej karty.
  4. Organizátori majú právo vykonávať náhodné kontroly člnov kedykoľvek pred pretekmi alebo počas nich. Akékoľvek zistené nedostatky majú za následok udelenie červenej karty a okamžitú diskvalifikáciu.
  5. Kontrolu člnov vykonávajú sektoroví rozhodcovia na vylosovanom mieste.
  6. Čln nesmie byť dlhší ako 5,5 m a kratší ako 2,7 m. Čln nesmie byť jednokomorový.
  7. Súťažiacim je povolené ako zdroj pohonu člna používať elektromotor alebo benzínový motor maximálne do výkonu 5 koní. Prekročenie maximálnej hranice 5 koní má za následok zákaz použitia tohto benzínového motora počas pretekov a zároveň udelenie žltej karty pre tím.
  8. Povinná výbava pre každý používaný čln:
    – veslá v počte 2 ks
    – 2 ks záchranné vesty s píšťalkou a reflexnými prvkami, ktoré spĺňajú európske normy: CE, EN ISO 12402-3, SOLAS
    – kotva s minimálnou hmotnosťou 5 kg
    – 10 m dlhé lano s ťažným okom
    – klaksón
    – svetlo
    – podložka vaničkového typu s minimálnymi rozmermi 60×100 cm
    – nádoba na vylievanie vody z člna
  9. Používanie záchranných viest pri jazde na člne je povinné počas celých pretekov. Ak tak neurobíte, bude Vám udelená červená karta.
  10. Položenie člna na vodu pred začiatkom pretekov je prísne zakázané. Porušenie tohto pravidla má za následok udelenie žltej karty. Výnimkou z tohto pravidla je prípad presunu na lovné miesto za pomoci člna. Na presun na lovné miesto je potrebný súhlas hlavného rozhodcu.
  11. Čln musí byť bezpečne ukotvený. Pretekári zodpovedajú za škodu spôsobenú zlým kotvením člna.
  12. Spanie v člne je prísne zakázané.
  13. Počas celých pretekov môžu byť na vode iba 2 člny za jeden tím.
  14. Člny pohybujúce sa v noci po vodnej hladine musia byť osvetlené minimálne dvoma svetlami. Tím musí mať osvetlenú loď tak, aby bola viditeľná rozhodcom z brehu počas celej plavby v časovom rozmedzí od západu slnka po východ slnka. Porušenie tohto pravidla má za následok udelenie žltej karty.
  15. Oba člny všetkých tímov budú vybavené sledovacím GPS zariadením, ktoré naň namontuje sektorový rozhodca a zaistí bezpečnostnou plombou so sériovým číslom. Pomocou tohto zariadenia bude usporiadateľ sledovať pohyb lodí počas celých pretekov.
  16. Na pretekoch sa môže použiť len čln so zapečateným GPS zariadením. V prípade zmeny lode počas pretekov musí tím kontaktovať hlavného rozhodcu, ktorý opätovne zapečatí GPS zariadenie v novej lodi. Po skončení pretekov rozhodcovia odpečatia GPS zariadenie.
  17. Hlavný rozhodca alebo ním poverená osoba používa GPS zariadenie na monitorovanie polohy lodí počas pretekov. V prípade, že tím protestuje proti porušeniu hraníc sektora iným tímom je pre posúdenie oprávnenosti protestu rozhodujúci záznam GPS zariadenia o trase lode.
  18. V prípade zistenia, že tím neoprávnene manipuloval s GPS lokátorom – pokúšali sa ho počas súťaže odpojiť alebo premiestniť na iné plavidlo – je tím automaticky diskvalifikovaný.
  19. Každý problém s GPS alebo s ochrannou plombou musí tím bezodkladne nahlásiť sektorovému rozhodcovi.
  20. Na konci pretekov musí tím odovzdať oba GPS zariadenia pri výstupnej kontrole. Ak tím vráti sledovacie zariadenia bez poškodenia záloha sa mu vráti v plnej výške. V prípade poškodenia GPS zariadenia tím nemá nárok na vrátenie zálohy.

11. Pravidlá rybolovu

  1. V mieste konania pretekov sa môžu zdržiavať len pretekári, organizátori, média tím a osoby s povolením organizačného tímu. Porušenie tohto bodu má za následok udelenie žltej karty.
  2. Označovanie lovných miest je povolené len tyčovými bójkami. V nočných hodinách musia byť tyčové bójky osadené svetlami. Použitie H-bójky je možné len pred zahájením lovu. Po začatí súťaže musí byť H-bójka odstránená. Porušenie tohto bodu má za následok udelenie žltej karty.
  3. Na vodu môže byť umiestnených maximálne 5 ks tyčových bójok na tím. Po skončení pretekov musia byť bóje odstránené. 1 ks tyčovej bójky je tím povinný umiestniť vo vzdialenosti 150 m od brehu / po svojej ľavej strane sektora (presný GPS bod bude vyšpecifikovaný v GPS podkladoch). Táto tyčová bója sa pridáva po dohode s Dopravným úradom Slovenskej republiky, Divízia vnútrozemskej plavby. Zvyšné tyčové bójky (maximálne 4 ks) môžu byť umiestnené ľubovoľne, avšak len vo svojom sektore vyznačenom GPS bodmi. Porušenie tohto bodu má za následok udelenie žltej karty.
  4. Je prísne zakázané opúšťať a zdržiavať sa mimo oblasti vyznačenej GPS súradnicami. Ďalej je prísne zakázané kŕmiť, používať sonar, a nahadzovať z člnov mimo tohto priestoru. Za správnu definíciu týchto GPS súradníc je zodpovedný tím! Všetky tímy majú maximálne 2 hodiny od začiatku pretekov na ich presné definovanie. Po tomto čase budú GPS zariadenia funkčné a budú platiť sankcie aj za prekročenie hranice sektora. Porušenie tohto bodu má za následok udelenie žltej karty.
  5. Súčasné použitie 4 prútov je povolené, ale je možné ponechať si náhradné prúty pre prípad poškodenia jedného z použitých prútov. Ak sa preukáže, že okrem 4 povolených prútov boli použité aj iné prúty, daný tím bude okamžite diskvalifikovaný z pretekov.
  6. Používanie zavážacích lodiek počas pretekov je prísne zakázané. Porušenie tohto bodu má za následok udelenie červenej karty.
  7. Používanie dronov na vyvážanie montáží alebo úkonov spojených s rybolovom je prísne zakázané. Porušenie tohto bodu má za následok udelenie červenej karty.
  8. V prípade vyhlásenia čiernej vlajky (nevyhovujúce poveternostné podmienky) je prísne zakázané nahadzovať, kŕmiť a vykonávať akékoľvek činnosti vo vode. Lov z brehu je počas vyhlásenej čiernej vlajky povolený. O vyhlásení čiernej vlajky rozhoduje hlavný rozhodca. Informácia o vyhlásenej čiernej vlajke bude zverejnená na webovom sídle a sociálnych sieťach pretekov. Porušenie tohto bodu má za následok udelenie červenej karty.
  9. Po zdolaní kapra z člna je možné rybu priviesť na breh na fotografovanie nasledujúcim spôsobom:
    – Po zdolaní sa kapor vloží do podložky vaničkového typu. Pri prenášaní rýb je nutné rybu priebežne polievať vodou.
    – Ryby v podberáku sa nesmú dvíhať, prenášať a brať do podložky na brehu bez použitia saku s plavákom.
    Porušenie tohto bodu má za následok udelenie žltej karty.
  10. Používanie sonarov je povolené.
  11. Počas konania pretekov je prísny zákaz potápania. Porušenie tohto bodu má za následok udelenie červenej karty.
  12. Ako návnady a nástrahy je možné používať počas pretekov iba boilies a pelety. Ako nástrahu je povolené používať umelé napodobeniny boiliesov, peliet a kukurice. Množstvo návnad nie je obmedzené. Je prísne zakázané používať akékoľvek iné druhy nástrah a návnad. Hlavný rozhodca a hlavný sektorový rozhodca môže vykonávať kedykoľvek náhodnú kontrolu návnad a nástrah. Tímy sú povinné poskytnúť hlavnému rozhodcovi a hlavnému sektorovému rozhodcovi plnú súčinnosť. Porušenie tohto bodu má za následok udelenie červenej karty.
  13. Po celú dobu lovu je povinné používať po celej dĺžke vlasca alebo šnúry back lead tak, aby vlasec / šnúra bola po celú dobu lovu umiestnená na dne a neplávala na vodnej hladine a netvorila prekážku v plavebnej dráhe. Porušenie tohto bodu má za následok udelenie žltej karty.
  14. Minimálna dĺžka šokového vlasca na jednom prúte je 20 m. Minimálna hrúbka šokového vlasca je 50 mm. Je povolené používanie leadcore – o maximálnej dĺžke 100 cm. Porušenie tohto bodu má za následok udelenie žltej karty.
  15. Je prísne zakázané vytvárať podvodné bariéry zo šnúr a iných materiálov. Je prísne zakázané používať back lead umiestnený na drôte alebo inom pevnom materiáli a umiestňovať ich v trajektórii šnúry alebo vlasca od koncovej montáže až po breh. Porušenie tohto bodu má za následok udelenie červenej karty.
  16. Počas pretekov je zakázané dlhodobo osvetľovať vodu výkonnými reflektormi alebo rušiť ostatných rybárov svetlami alebo laserovými zariadeniami. Svetlomety a menšie reflektory sa smú používať iba v nevyhnutných prípadoch (napr. pri nahadzovaní alebo púšťaní úlovku späť do vody) a musia sa používať účelne. Lovný priestor a priestor, kde sú uložené prúty musí byť v noci viditeľný a nepretržite osvetlený. Porušenie tohto bodu má za následok udelenie žltej karty.
  17. Na každom prúte je povolená len taká montáž, aby sa v prípade jej utrhnutia uvoľnilo použité závažie. Montáž môže obsahovať len jeden nadväzec a jeden háčik. Porušenie tohto bodu má za následok udelenie červenej karty.
  18. V prípade odtrhnutia montáže je tím povinný vynaložiť maximálne úsilie o vykotvičkovanie odtrhnutej montáže. Porušenie tohto bodu má za následok udelenie žltej karty.
  19. V prípade, že tím opustí sektor s člnom z dôvodu nepriaznivých poveternostných podmienok alebo z dôvodu zdolania úlovku, alebo z iného nevyhnutného dôvodu, pretekár nesmie počas tejto skutočnosti položiť montáž. Je povinný vrátiť sa s prútom na breh, zavolať sektorového rozhodcu a až po kontrole prútu sektorovým rozhodcom mu je umožnené opätovne vyviezť svoju montáž v rámci svojho sektora. Pri porušení pravidla sa tímu udelí žltá karta.
  20. Všetko, čo nie je v pravidlách rybolovu definované ako povolené, je prísne zakázané. Ak sa preukáže, že tím nepostupoval podľa povolených pravidiel, bude z pretekov okamžite diskvalifikovaný.

12. Povinné rybárske vybavenie

  1. Každý tím musí byť vybavený:
    • uvoľňovačom háčika
    • troma veľkými kaprovými podberákmi (minimálna veľkosť ramien 90x90x70 cm) o hrúbke sieťovania maximálne 1×1 cm.
    • minimálne tri podložky vaničkového typu (jedna na brehu, jedna v každom člne)
    • najmenej štyri prechovávačky s plavákom na ryby (v každom saku môže byť len jeden kapor)
    • plavák so záťažou na bezpečné udržanie ryby v saku
    • neoslňujúce svetlo (ktorým musí byť každý tím označený počas nočného rybolovu)
    • trojnožka na váženie rýb
    • 1 ks tyčovej bójky, ktorá musí byť svietiaca
    • záchranné vesty v počte 4ks s píšťalkou a reflexnými prvkami, ktoré spĺňajú európske normy: CE, EN ISO 12402-3, SOLAS, pre každého pretekára
    • Kotvička na vylovovanie stratenej montáže
    • Dezinfekcia
  2. Táto výbava bude kontrolovaná sektorovými rozhodcami pred začiatkom pretekov a jej nesplnenie má za následok nepripustenie tímu do súťaže. Hlavný rozhodca a sektorový rozhodcovia môžu kontrolovať povinnú výbavu počas celej doby konania pretekov.
  3. Pri prvotnej kontrole bude vystavený protokol o kontrole povinnej výbavy vo dvoch vyhotoveniach. Jeden pre tím a jeden pre sektorového rozhodcu, potvrdený podpismi oboch strán.

13. Problém na vode

  1. V prípade akéhokoľvek problému na vode je pretekár povinný upozorniť sirénou alebo svetlom. Člen tímu alebo ktorákoľvek iná osoba, ktorá výstražné znamenie spozoruje musí upozorniť rozhodcu. Ak je úplne zrejmé, že pretekár je v ohrození života, ostatní pretekári alebo iné osoby sú povinné upozorniť Políciu SR a vodnú záchrannú službu.

14. Pohyb a chovanie sa počas pretekov

  1. Každý z účastníkov pretekov vrátane ich sprievodu je povinný správať sa šetrne a ohľaduplne k prírode a uloveným rybám! Je prísne zakázané akokoľvek poškodzovať pobrežné porasty.
  2. Doba opustenia lovného miesta je možná iba cez deň v čase od 8:00 do 19:00.
  3. Návštevy sú povolené iba cez deň, v čase od 8:00 do 19:00, nočné návštevy sú zakázané!
  4. V piatok, deň pred ukončením pretekov a v sobotu ráno, v deň ukončenia pretekov, sú návštevy zakázané!
  5. Návštevy musia byť ohlásené sektorovému rozhodcovi. Vozidlá návštev musia byť odstavené na vopred určené miesta, ktoré stanoví sektorový rozhodca.

15. Protest

  1. Každý tím má právo vzniesť protest v prípade, že bude mať podozrenie na porušovanie pravidiel pretekov.
  2. Každý protest je spoplatnený sumou 100 EUR (slovom sto eur). V prípade preukázania odôvodnenia protestu sa poplatok za protest vracia tímu, ktorý protest podal. V prípade, ak sa protest preukáže ako neopodstatnený, poplatok prepadá v prospech organizátora pretekov.

16. Tresty

  1. Udelenie žltej karty znamená, že potrestaný tím nesmie mať nasledujúcich 12 hodín od momentu udelenia žltej karty nahodené (zavezené) prúty a ani vykonávať žiadne aktivity spojené s rybolovom. O udelení žltej karty bude daný tím informovaný hlavným rozhodcom pretekov. Hlavný rozhodca pretekov zároveň určí presný časový interval trestu (od do). Ak potrestaný tím obdrží v priebehu pretekov ďalšiu žltú kartu, automaticky sa mu udeľuje červená karta.
  2. Udelenie červenej karty znamená, že tím je bez náhrady vylúčený a musí okamžite opustiť svoj sektor a priestory pretekov. Výsledky tímu sú anulované.
  3. O udelení žltej karty môže rozhodnúť akýkoľvek rozhodca po konzultácii s hlavným rozhodcom. O udelení červenej karty môže rozhodnúť iba hlavný rozhodca.
  4. Ak sa ktokoľvek z pretekárov pokúsi podplatiť rozhodcu, bude jeho tím z pretekov bez náhrady vylúčený. Osoba, pri ktorej sa preukáže pokus o podplácanie sa už nikdy nesmie zúčastniť pretekov. V prípade, ak sa preukáže pokus o spáchanie akéhokoľvek trestného činu, organizátor bezodkladne kontaktuje orgány činné v trestnom konaní.

17. Vyššia moc

  1. V prípade, že sa preteky nemôžu uskutočniť z dôvodu neočakávaných udalostí (vyššej moci), vyplatená peňažná suma štartovného sa vracia a organizátor ju prevedie späť na bankový účet, z ktorého bola poukázaná. Okrem týchto dôvodov sa už zaplatený registračný poplatok (štartovné) nevracia, a to ani v prípade, že tím z akýchkoľvek dôvodov odstúpi z pretekov.
  2. Za vyššiu moc sa hlavným organizátorom považujú: najmä opatrenia nariadené úradmi z dôvodu pandémie, nevyhovujúci stav vody, náhle zhoršenie kvality vody pri vonkajšom znečistení potvrdené úradmi.

18. Diskvalifikácia

  1. V prípade diskvalifikácie sa anulujú aj čiastkové výsledky tímu. Diskvalifikovaný tím prestane okamžite loviť.
  2. Ak je v člne osoba, ktorá nie je oficiálnym členom tímu, tím je okamžite diskvalifikovaný. Neplatí to pre organizátora, rozhodcu a pracovníka média tímu.
  3. Používanie člnov v prípade vyhlásenia čiernej vlajky má za následok okamžitú diskvalifikáciu (výnimka z pravidla: ak je vyhlásená čierna vlajka počas toho, ako je pretekár na vode, musí sa bezodkladne vrátiť na breh).
  4. Ak tím odstráni alebo sa pokúsi odstrániť GPS zariadenie (alebo ho úmyselne poškodí), ktoré je zabezpečené bezpečnostnou plombou na člne, nasleduje okamžitá diskvalifikácia tímu.
  5. Ak tím poruší pravidlá rybolovu stanovené týmito pravidlami, je z pretekov okamžite diskvalifikovaný.
  6. V prípade, že sa tím bude snažiť do pretekov prihlásiť rybu, ktorú neulovil (uhynutá, donesená), bude to mať za následok okamžitú diskvalifikáciu. Takéto konanie daného tímu sa považuje za pokus o podvod. V prípade, ak sa preukáže pokus o spáchanie akéhokoľvek trestného činu, organizátor bezodkladne kontaktuje orgány činné v trestnom konaní.

19. Vyhodnotenie pretekov

  1. Víťazí tím, ktorý za celú dobu pretekov dosiahol najvyšší súčet hmotností ulovených bodovaných kaprov. Pri rovnosti hmotností bodovaných kaprov rozhoduje:
    • väčší počet ulovených rýb
    • najťažšia ulovená ryba
    • žreb
  2. Víťazom sektora sa stane tím, ktorý bude mať v danom sektore najvyšší súčet hmotností ulovených bodovaných kaprov. Pokiaľ sa však tím umiestni na prvých troch miestach pretekov, stáva sa víťazom sektora ďalší tím v poradí. Ceny si prevezmú aj tímy, ktoré sa v sektore umiestnia na 2. a 3. mieste.
  3. Víťazom ceny za najťažšieho uloveného kapra sa stane tím, ktorý chytí počas pretekov najťažšieho bodovaného kapra. V prípade rovnosti kilogramov pri viacerých tímoch bude cena za najväčšieho uloveného bodovaného kapra odovzdaná tímu, ktorý bodovaného kapra ulovil skôr.
  4. V prípade predčasného ukončenia pretekov z dôvodu vyššej moci usporiadateľ stanoví presný čas ukončenia a táto doba bude rozhodná pre stanovenie konečných výsledkov pretekov.
  5. Tím, ktorý sa počas pretekov umiestnil na hodnotenom mieste a nezúčastní sa záverečného ceremoniálu, stráca možnosť štartovania na pretekoch v nasledujúcich ročníkoch.

20.  Iné pravidlá

  1. Ryba zaseknutá pred koncom pretekov musí byť nahlásená rozhodcom a do konečného výsledku bude započítaná za predpokladu, že bola nahlásená najmenej minútu pred ukončením pretekov.
  2. Súťažiaci je povinný umožniť na žiadosť rozhodcu prehliadku lovného miesta a automobilu.
  3. Počas pretekov bude hlavný rozhodca vykonávať kontrolu montáží vo vopred nešpecifikovanom čase a u vopred nešpecikovaného tímu. Výber času a tímu je na vlastnom rozhodnutí hlavného rozhodcu. Súťažný tím musí pri tejto kontrole spolupracovať. Priebeh kontroly môže byť nahrávaný alebo zverejnený cez tzv. Live stream na sociálnych sieťach pretekov. Tím, ktorý sa rozhodne nespolupracovať a nepripustí hlavného rozhodcu ku takejto kontrole bude okamžite diskvalifikovaný.
  4. Organizačný tím si vyhradzuje právo na zmenu pravidiel pretekov.
  5. Pozastavenie pretekov alebo prerušenie je výhradným právom a zodpovednosťou hlavného rozhodcu po konzultácii s organizačným tímom.
  6. Organizačný tím odporúča medzi výbavu pretekárov zaradiť chemické prenosné toalety, kempingové toalety alebo lopatku. Správajme sa k prírode zodpovedne. Prosíme účastníkov, aby po skončení pretekov zanechali svoje miesto čisté a bez odpadkov.
  7. V prípade, ak sa účastník podujatia pohybuje na plavidle vo väčšej vzdialenosti od brehu ako 150 m je zodpovedný za škody, ktoré svojím výskytom na vodnej ploche spôsobil na majetku, živote a zdraví. Zakazuje sa verbálne alebo fyzicky napádať iných účastníkov na vodnej ceste. V prípade porušenia tohto zákazu bude tím okamžite diskvalifikovaný.
  8. Súťažný tím, ktorý skončí na celkovom 1. mieste zároveň vyhráva aj výhradné štartovné na medzinárodné kaprárske preteky IBCC 2026 (vo forme voucheru). Prihlasovanie tímu, ktorý obdrží voucher na účasť na týchto medzinárodných pretekoch má na starosti organizátor pretekov Zemplínsky kapor. Podmienkou pre využitie vouchera je účasť minimálne 2 členov tímu, ktorí boli prihlásení na preteky Zemplínsky kapor 2025 a tento voucher vyhrali. Toto štartovné je neprenosné, to znamená, že sa nemôže predať ani posunúť inému tímu odplatne alebo bezodplatne. V prípade, ak tím, ktorý tento voucher vyhral sa nemôže zúčastniť medzinárodných kaprárskych pretekov IBCC 2026 (International Balaton Carp Cup) sa tento voucher stáva neplatným. Akákoľvek zmena členov tímu, ktorí tento voucher vyhrali, môže byť vykonaná iba po predchádzajúcom súhlase organizátora pretekov Zemplínsky kapor.
  9. Súťažný tím, ktorý skončí na celkovom 2. mieste zároveň vyhráva aj výhradné štartovné na medzinárodné kaprárske preteky S2H 2026 (vo forme voucheru). Prihlasovanie tímu, ktorý obdrží voucher na účasť na týchto medzinárodných pretekoch má na starosti organizátor pretekov Zemplínsky kapor. Podmienkou pre využitie vouchera je účasť minimálne 2 členov tímu, ktorí boli prihlásení na preteky Zemplínsky kapor 2025 a tento voucher vyhrali. Toto štartovné je neprenosné, to znamená, že sa nemôže predať ani posunúť inému tímu odplatne alebo bezodplatne. V prípade, ak tím, ktorý tento voucher vyhral sa nemôže zúčastniť medzinárodných kaprárskych pretekov S2H 2026 (Stairs to Hell) sa tento voucher stáva neplatným. Akákoľvek zmena členov tímu, ktorí tento voucher vyhrali, môže byť vykonaná iba po predchádzajúcom súhlase organizátora pretekov Zemplínsky kapor.
  10. Súťažný tím, ktorý skončí na celkovom 3. mieste zároveň vyhráva aj výhradné štartovné na medzinárodné kaprárske preteky KCC 2026 (vo forme voucheru). Prihlasovanie tímu, ktorý obdrží voucher na účasť na týchto medzinárodných pretekoch má na starosti organizátor pretekov Zemplínsky kapor. Podmienkou pre využitie vouchera je účasť minimálne 2 členov tímu, ktorí boli prihlásení na preteky Zemplínsky kapor 2025 a tento voucher vyhrali. Toto štartovné je neprenosné, to znamená, že sa nemôže predať ani posunúť inému tímu odplatne alebo bezodplatne. V prípade, ak tím, ktorý tento voucher vyhral sa nemôže zúčastniť medzinárodných kaprárskych pretekov KCC 2026 (Kráľová Carp Cup) sa tento voucher stáva neplatným. Akákoľvek zmena členov tímu, ktorí tento voucher vyhrali, môže byť vykonaná iba po predchádzajúcom súhlase organizátora pretekov Zemplínsky kapor.

21. Zodpovednosť

  1. Organizátor nezodpovedá za škody na zdraví a majetku pretekárov.
  2. Všetci účastníci sa zúčastňujú týchto pretekov na vlastnú zodpovednosť.

22. Marketing a médiá

  1. Podpísaním registračného formulára pretekári berú na vedomie a súhlasia, že ich fotografie a videá zhotovené počas pretekov môžu byť zverejnené v médiách.

23. Záverečné ustanovenia

  1. Všetci účastníci pretekov Zemplínsky kapor sa zúčastňujú na vlastnú zodpovednosť a usporiadateľ nenesie žiadnu zodpovednosť za žiadnu utrpenú škodu. Všetci účastníci potvrdzujú, že boli oboznámení s podmienkami pretekov, s miestom pretekov a sú povinní zabezpečiť si na vlastné náklady také ochranné pomôcky, ktoré obmedzia možnosť úrazov či utopenia.
  2. Po celý čas konania pretekov budú prítomní oficiálni kameramani a fotografi. Všetci účastníci pretekov sú povinní im byť plne k dispozícii a vyhovieť ich požiadavkám. Svojím podpisom pri registrácii dávajú pretekári súhlas na vyhotovovanie záznamov svojho osobného vyobrazenia bez nároku na odmenu a na ich použitie na komerčné účely.
  3. Všetko, čo nie je v pravidlách definované ako povolené, je prísne zakázané.

Pravidlá platné od 1.2.2025